kiedy z kotem do lekarza ?
– kot nie je
Czy to, że kot nie chce jeść przez dwa dni jest groźne?
Niestety może być groźne , koty (podobnie jak króliki) nie powinny „głodować” Głodówki trwające dłużej niż 48 godzin mogą być przyczyną „problemów z wątrobą”. Więc kiedy wasz kot nie je 2-3 dni (i nie wychodzi na dwór – gdzie może dojadać) to powinien zbadać go lekarz.
– kot ma biegunkę
Po pierwsze musimy poprawnie nazwać problem: biegunka to stan w którym zwierze oddaje często (w krótkich odstępach czasu), mniej lub bardziej wodniste stolce. Właściwie, każde takie zdarzenie wymaga konsultacji weterynaryjnej, prawidłowe rozpoznanie i leczenie zapobiega odwodnieniu kota i wszelkimi związanymi z tym stanem konsekwencjami. Często mamy doczynienia z tak zwanym luźnym stolcem (kot załatwia się w prawidłowych dla siebie odstępach czasu, ale odchody są o nieprawidłowej konsystencji), nie zwalnia to właściciela od zasięgnięcia porady i/lub wykonania dodatkowych badań, natomiast w większości przypadków, nie jest to sytuacja tak zwana emergency.
– kot wymiotuje
Tu też należy dokładnie sprecyzować problem , czy mamy doczynienia z wymiotami: to proces w którym oprócz następujących po sobie mniej lub bardziej wyraźnych faz, zaangażowanych jest tu kilka grup mięśni, a główną pracę wykonują tak zwane „mięśnie tłoczni brzucha” to jest wszystkie partie mięsni ściany brzucha, mięśnie między żebrowe i przepona. Uwieńczeniem tego jest „wyrzucenie” treści żołądka. Odkrztuszanie, i „wypluwanie” spienionej śliny , lub tak zwane regurgitatio to nie są wymioty , ale lepiej będzie jeśli problem ten rozwiąże lekarz weterynarii. Nie zalecam i nie radzę podawania „jakiś tam” środków przeciw wymiotnych na własną rękę lub za radą sąsiada.
Wymioty to objaw choroby nie sama choroba!!
Znane jest usuwanie przez kota właśnie przy pomocy wymiotów ,zalegającej, zlizanej sierści. Jest zjawisko prawidłowe i nie wymagające leczenia. Na rynku jest cała gama środków, których zadaniem jest zapobieganie odkładania się sierści (tak zwanych pilobezoarów) w przewodzie pokarmowym.
– kot się nie myje i ma matową, brudną sierść
Kot zdrowy „myje się” często. Dbając o codzienną toaletę kot głównie usuwa martwe włosy zalegające na skórze, ale także dba o czystość sierści. Istotnie brak zainteresowania kota toaletą może być i często jest pierwszym symptomem choroby – pokaż kota lekarzowi weterynarii. On na pewno postara się rozwiązać problem.
– kot często chodzi do kuwety
Kot częściej niż zwykle wchodzi do kuwety, tam jest bardzo niespokojny, próbuje oddać mocz, przechodzi z miejsca na miejsce. Jak najszybciej idź z pupilem do lekarza (tym bardzie jeżeli to samiec i kastrat – chociaż ta ostatnia informacja moim zdaniem nie jest najistotniejsza). Takie zachowanie jest typowe dla zwierząt mających „problem z układem moczowym”, głównie z jego tak zwaną dolną częścią. Należy zbadać kota pod kątem chorób dróg moczowych. Twój lekarz weterynarii na pewno zleci wykonanie badań podstawowych moczu i dodatkowo pobierze krew do oznaczenia tak zwanego profilu nerkowego (PAMIĘTAJ! Krew pobieramy u zwierząt będących minimum 12 godzin po ostatnim karmieniu). To bardzo ważne, żeby nie zbagatelizować tych objawów. Wczesna reakcja właściciela (wizyta u lekarza) i poprawna diagnoza, może uchronić kota (i nas właścicieli) przed niepotrzebnym cierpieniem, a często także, przed nie małymi kosztami.
lek. wet. Jarosław Bąbik
www.delfavet.pl