kot Champion

  • by

Parę dni temu dostałem maila od hodowcy w którym było napisane: „Tytuł WCH wcale nie świadczy o tym, iż taki koteczek jest doprawdy najlepszy – proszę zatem sobie darować tego typu sformułowania”.

Po zapoznaniu się z resztą zarzutów postanowiłem wyjaśnić co kot musi spełnić aby zdobyć tytuł World Champion i dlaczego można napisać, że kot mający ten tytuł jest najlepszym kotem. Na wystawach koty oceniane są przez sędziów w skali punktowej do 100 punktów. Jeżeli kot zdobędzie

61 punktów, to dostanie ocenę dobry. Kot który dostanie 76 punktów jest kotem bardzo dobrym, a ten który uzyska 88 punktów jest kotem wzorowym. Zdobycie 88 punktów przez kota jest za mała ilością na otrzymanie certyfikatu na tytuł Championa. Aby kot mógł dostać certyfikat do najniższego tytułu musi uzyskać przynajmniej 93 punkty. Warto wiedzieć, że certyfikat do tytułu uzyskuje tylko jeden kot z danej grupy. Jest to ten kot który uzyska największą ilość punktów. Aby uzyskać jakikolwiek tytuł kot musi wygrać 3 razy w swojej klasie zdobywając przynajmniej minimalną wymaganą ilość punktów. Oczywiście można opisać dokładnie co i jak jest punktowane i jakie są zasady startów na wystawach, ale czym zdobywany tytuł jest wyższy tym więcej punktów kot musi uzyskać. Aby kot zdobył tytuł World Champion musi wygrać na wystawach 18 razy w swoich grupach i zdobywając najwyższe certyfikaty uzyskiwać nie mniej niż 98 punktów ze 100 możliwych. Reasumując, każdy kot który ma tytuł World Champion jest przynajmniej w 98% procentach zgodny ze standardem rasy, czyli jest najlepszy w typie. Co by nie mówić o charakterze kota, to kot który daje się oceniać musi być kotem dość spokojnym i nie nerwowym. Każdy kot rodowodowy jest kotem rasowym, ale nie każdy kot rasowy jest kotem zgodnym z typem rasy. Najprostszą formą sprawdzenia jak dobre koty są w hodowli jest zdobywanie tytułów na wystawach. Czym wyższy tytuł kot zdobędzie tym ma się lepsze koty w hodowli czyli można mieć kocięta lepsze w typie. Co prawda łatwiej napisać na własnej stronie, że w rodowodach są zwycięzcy świata niż samemu mieć koty z tytułem World Champion, ale jest to zupełnie co innego. Tym którym zależy na hodowaniu jak najlepszych kotów to prędzej czy później trafią na strony tego portalu. Zastanawiające jest, że można starać się zakwestionować oceny wydane przez sędziów i twierdzić, że rasowy kot bez jakiegokolwiek tytułu jest lepszy niż ten kot, który uzyskał najwyższy tytuł z możliwych.