KOT TAJSKI

KOT TAJSKI

Kot tajski jest kotem wyglądającym tak jak wyglądał kot syjamski 100 lat temu, ale mającym zupełnie inny charakter niż jego pierwowzór.

Dzięki temu, że hodowcy kotów w pogoni za modą zmieni wygląd kota syjamskiego możemy obecnie cieszyć się posiadaniem bardzo łagodnych i bardzo ładnych kotów tajskich.

Cechami wspólnymi kotów tajskich i syjamskich jest tylko kolor umaszczenia i kolor oczu. Wszystko pozostałe jest zupełnie odmienne.

Koty tajskie są kotami średniej wielkości i są dobrze umięśnione, o średniej masie ciała między 3, a 5 kilogramów. Głowa kota tajskiego jest okrągła z uszami o średniej wielkości. Oczy powinny być pięknego intensywnego koloru niebieskiego, ale nie mogą być ani za jasne ani za ciemne. Górna powieka powinna mieć kształt migdału, a dolna powinna być okrągła. Futro kota tajskiego powinno być krótkie, delikatne i jedwabiste. Kolorystyka kota może być bardzo różnorodna.

Kot o ubarwieniu klasycznym powinien mieć jasny korpus i jak najciemniejsze oznaczenia na głowie, uszach, łapkach i na ogonie. Niedopuszczalne są ciemne przebarwienia na korpusie, a w szczególności na brzuchu i jasne przebarwienia na ciemnych oznaczeniach.

Obecnie istnieje dość dużo odmian kolorystycznych. Koty tajskie oprócz umaszczenia klasycznego nazywanego seal-point, mogą mieć umaszczenie blue-point, red-point, chocolate-point, lilac-point, caramel-point, taupe-point, cinamon-point, fawn-point i cream-point. Te wszystkie kolory mogą występować zarówno w umaszczeniu pręgowanym (lynx inaczej tabby) lub mogą być pomieszane w umaszczeniach tak zwanych szylkretowych, czyli tortie.

Kolor nosa i poduszek zależy od umaszczenia i współdecyduje o umaszczeniu kota. Niektóre kolory są bardzo rzadko spotykane na świecie. Wszystkie kocięta tajskie rodzą się całe białe i z czasem najchłodniejsze części ciała zmieniają kolor.

Kot tajski, który będzie przebywał w niskich temperaturach ściemnieje cały. Bez względu na kolor umaszczenia powinna być jak największa różnica pomiędzy korpusem, a pozostałymi oznaczeniami.

Przez wiele lat hodowcy starali się wyselekcjonować koty syjamskie z zakrzywionym ogonem. Było to związane z legendą i modą, że kot syjamski powinien mieć zakrzywioną końcówkę ogona. Jak kot urodził się z prostym ogonem, to ogonek był łamany. Po latach okazało się, że dla uzyskania tego efektu rozmnażane były koty z wadą genetyczną. Obecnie eliminuje się z hodowli koty obarczone tą wadą.

Na świecie jest parę ośrodków hodowli kotów tajskich. Koty pochodzące z poszczególnych rejonów świata mają subtelne różnice w wyglądzie. Osoba mająca duże obeznanie z kotami tajskimi jest w stanie określić z którego rejonu świata pochodzi kot. Pomimo istniejącego standardu rasy sędziowie mają swoje preferencje wyglądu kota tajskiego.

Koty tajskie mają dość specyficzny charakter. Są to koty, które są cały czas widoczne w domu. Ich tryb życia jest dostosowany do domowników. W nocy śpią najchętniej z domownikami, a w dzień bardzo lubią być w centrum uwagi. Potrafią asystować przy wszystkich pracach domowych i widać domowników wracających do domu. Są bardzo przyjacielsko nastawione do ludzi. Koty tajskie są kotami gadatliwymi, ale mają średni temperament i są bardzo zrównoważone.

kot tajski
kot tajski

KOTY TAJSKIE

Jeżeli poszukujecie Państwo kota, proponujemy wziąć pod uwagę koty tajskie przynajmniej z dziesięciu powodów:

 • są to koty średniej wielkości – gdy wskoczą na ramię lub na kolana nie będzie Wam za ciężko
 • mają piękne błękitne oczy i ładną maskę – będziecie mieć duże przyjemności wizualne
 • pokryte są jedwabistym gładkim futrem – zmysł dotyku będzie w pełni usatysfakcjonowany
 • mają krótki włos i słabo linieją – zadowoli to każdą osobę, która sprząta (są czystsze obicia mebli)
 • mają idealny temperament – w nocy śpią, w dzień lubią być z domownikami, a jak ich nie ma to też mogą spać
 • są odważne – nie boja się psów i innych zwierząt
 • są łowne – potrafią upolować mysz lub ptaszka
 • są przyjacielskie – łatwo nawiązują kontakty z innymi zwierzakami
 • lubią pieszczoty – jak mają ochotę same przyjdą i wejdą na ręce lub kolana
 • występują w pełnej gamie cech charakteru – od pieszczochów do takich z dystansem do otoczenia

Jeżeli wyżej wymienione zalety kota tajskiego przekonały Was do takiego kota, to teraz podam przynajmniej dziesięć powodów dlaczego proponujemy dokonania zakupu kociaka w Hodowli Kotów Rasowych Kicia*PL, bo kocięta tajskie:

 • przyzwyczajone są do życia w domowym rozgardiaszu – nie wpadają w panikę od byle hałasu
 • nauczone są do korzystania z kuwety – nie brudzą i dają się nauczyć wychodzić „za potrzebą” do ogrodu
 • lubią się bawić – można dać im zabawkę i zająć się innymi zajęciami
 • mają kontakt z dziećmi – nie są agresywne do ludzi
 • mają kontakt z różnymi zwierzętami – nie są agresywne do zwierząt
 • przyzwyczajone są do drapaczki – można im dobrać drapaczkę i oszczędzić meble przed niszczącą siła pazurów
 • nie wymagają specjalnej diety – jadają karmy dostępne na rynku
 • są bezobsługowe – nie wymagają czesania i innych częstych i długotrwałych zabiegów pielęgnacyjnych z wyłączeniem pieszczot
 • są zaszczepione i odrobaczone – nie wymagają natychmiastowej wizyty u weterynarza
 • mają rodowody – mają znane pochodzenie do pięciu pokoleń wstecz
kot tajski czekoladowy
kot tajski czekoladowy

Zdjęcia kotów tajskich z naszej hodowli dostępne są w galerii KOT w OBIEKTYWIE

Informacje o dostępnych kociętach tajskich są na stronie KOCIĘTA TAJSKIE