koty Afrodyty

  • by

Koty afrodyty to pierwotna rasa kotów żyjących wyłącznie na Cyprze. W roku 2010 zostały sprowadzone do Europy i do Polski pierwsze koty tej rasy i rozpoczął się proces uznania rasy kotów afrodyty przez organizacje felinologiczne.

Na razie ustalono wstępny wzorzec rasy kotów afrodyty (aphrodite cats)

GŁOWA
Patrząc od przodu na głowę widzimy wydłużony trójkąt z prostą linią policzków. Nos ma być długi i prosty, a pyszczek ma mieć lekkie zagłębienie poniżej wysokości oczu. Szczęki muszą być silne, a broda wydatna. Czoło ma być lekko zaokrąglone, a górna część czaszki posiadać lekkie wysklepienie.

OCZY
Oczy mają mieć kształt oliwki od formy nieco zaokrąglonej do owalnej. Dopuszcza się wszystkie kolory, które są jednolite. Oczy mogą być zarówno niebieskie, żółte jak i zielone i nie ma tu większego znaczenia czy kolor jest jasny czy ciemny.

USZY
Uszy muszą być szeroko rozstawione i można powiedzieć, że czym większe tym lepsze, bo mają być dużej lub średniej wielkości. Uszy mają być wzajemnie ustawione w formie otwartej litery V, a pomiędzy nimi
znajduje się lekkie wysklepienie czaszki o obłym kształcie.

TUŁÓW
Tułów ma być duży i mocny, a ciało ma być muskularne. Kark i grzbiet mają być długie, a plecy i biodra muskularne. Masa ciała ma być duża. Kończyny kotów są długie, a tylne są nieco dłuższe od przednich.
Ogon ma być długości od średniej do długiej, ale ma być w proporcji do rozmiarów tułowia.
Dla odmiany krótkowłosej nasada ogona ma być wyraźnie grubsza w porównaniu z jego końcówką.

FUTRO
Koty afrodyty mogą być półdługowłose lub krótkowłose. Odmiana krótkowłosa jest mniejszością. U przedstawicieli półdługowłosych okrywa zimowa jest miękka i watowata. Krótka, miękka okrywa u kotów krótkowłosych. Zimą włos jest wyraźnie dłuższy niż latem. W letniej porze roku zauważalny jest brak podszerstka i mniej jest włosów okrywowych. Tylko na plecach można zauważyć szczątkowe ilości włosów okrywowych, które są wodoodporne. Futro jest bardzo miękkie w dotyku i niema znaczenia czy jest to odmiana krótkowłosa czy półdługowłosa. Ogon kotów półdługowłosych jest całkowicie owłosiony i jest w formie strusiego pióra.

KOLORYSTYKA
Kolorystyka kotów jest dowolna, bo uznawane są wszystkie kolory z wyjątkiem:

  • czekoladowego
  • liliowego
  • cynamonowego
  • rozcieńczenia fawn (płowego)
  • colourpoint łącznie z genem burmańskim i norka (mink)

Zwierzęta jednobarwne (tzw. solid) nie mogą mieć domieszki białego, a w przypadku odmiany bicolour pożądany jest nieregularny rysunek.

UWAGI
U kociąt bardzo szybko rozwija się układ kostny i u kociąt zauważalna jest solidna budowa kości, ale kocięta mogą być mniej muskularne. Zarówno koty dorosłe i młode są bardzo skoczne.