Socjalizacja kociąt

  • by
  • Socjalizacja kociąt

Socjalizacja jest to proces tworzenia przez zwierzęta relacji społecznych z członkami własnego lub innych gatunków. Natomiast więzi społeczne utworzone w okresie socjalizacji potrafią przetrwać całe życie.

Okres socjalizacji kociąt przypada na 2-7 tydzień ich życia, najłatwiej przyzwyczaić je wówczas do nowych warunków, osób, czy zwierząt. W tym czasie powinny mieć oczywiście kontakt z człowiekiem oraz o ile to możliwe ze zwierzętami innych gatunków, w celu zmniejszenia u kociąt w przyszłości możliwości wystąpienia wobec nich lęku lub agresji.

Badania wykazały, że najlepszy efekt socjalizacyjny, jeśli chodzi o późniejsze relacje z człowiekiem daje 1h dziennie zabaw z kotem.

U kociąt wczesny kontakt z człowiekiem powoduje również przyspieszenie rozwoju fizycznego i ośrodkowego układu nerwowego kociąt. Wg badaczy kocięta głaskane codziennie przez pierwszych 30 dni życia wcześniej otwierają oczy, wcześnie zaczynają badać otoczenie oraz mniej obawiają się ludzi.

Przebywanie z matką i rodzeństwem stanowi podstawę rozwoju zdrowych relacji kociąt z innymi zwierzętami, dlatego do nowego domu  powinny trafiać nie wcześniej niż po ukończeniu 12 tygodnia życia.

Lek.wet. Marzena Sobiejewska-Szlachta

Przychodnia Weterynaryjna Delfa-Vet

ul. Bielszowicka 36, 04-738 Warszawa-Międzylesie

Tel. (22) 812 09 27

www.delfavet.pl