KOT TAJSKI

kot tajski

KOT TAJSKI

Kot tajski jest kotem wyglądającym tak jak wyglądał kot syjamski 100 lat temu, ale mającym zupełnie inny charakter niż jego pierwowzór. Dzięki temu, że hodowcy kotów w pogoni za modą zmieni wygląd kota syjamskiego możemy obecnie cieszyć się posiadaniem bardzo łagodnych i bardzo ładnych kotów tajskich. Cechami wspólnymi kotów tajskich i syjamskich jest tylko kolor umaszczenia i kolor oczu. Wszystko pozostałe jest zupełnie odmienne. Koty tajskie są kotami średniej wielkości i są dobrze umięśnione, o średniej masie ciała między 3, a 5 kilogramów. Głowa kota tajskiego jest okrągła z uszami o średniej wielkości. Oczy powinny być pięknego intensywnego koloru niebieskiego, ale nie mogą być ani za jasne ani za ciemne. Górna powieka powinna mieć kształt migdału, a dolna powinna być okrągła. Futro kota tajskiego powinno być krótkie, delikatne i jedwabiste. Kolorystyka kota może być bardzo różnorodna. Kot o ubarwieniu klasycznym powinien mieć jasny korpus i jak najciemniejsze oznaczenia na głowie, uszach, łapkach i na ogonie. Niedopuszczalne są ciemne przebarwienia na korpusie, a w szczególności na brzuchu i jasne przebarwienia na ciemnych oznaczeniach. Obecnie istnieje dość dużo odmian kolorystycznych. Koty tajskie oprócz umaszczenia klasycznego nazywanego seal-point, mogą mieć umaszczenie blue-point, red-point, chocolate-point, lilac-point, caramel-point, taupe-point, cinamon-point, fawn-point i cream-point. Te wszystkie kolory mogą występować zarówno w umaszczeniu pręgowanym (lynx inaczej tabby) lub mogą być pomieszane w umaszczeniach tak zwanych szylkretowych, czyli tortie. Kolor nosa i poduszek zależy od umaszczenia i współdecyduje o umaszczeniu kota. Niektóre kolory są bardzo rzadko spotykane na świecie. Wszystkie kocięta tajskie rodzą się całe białe i z czasem najchłodniejsze części ciała zmieniają kolor. Kot tajski, który będzie przebywał w niskich temperaturach ściemnieje cały. Bez względu na kolor umaszczenia powinna być jak największa różnica pomiędzy korpusem, a pozostałymi oznaczeniami. Przez wiele lat hodowcy starali się wyselekcjonować koty syjamskie z zakrzywionym ogonem. Było to związane z legendą i modą, że kot syjamski powinien mieć zakrzywioną końcówkę ogona. Jak kot urodził się z prostym ogonem, to ogonek był łamany. Po latach okazało się, że dla uzyskania tego efektu rozmnażane były koty z wadą genetyczną. Obecnie eliminuje się z hodowli koty obarczone tą wadą. Na świecie jest parę ośrodków hodowli kotów tajskich. Koty pochodzące z poszczególnych rejonów świata mają subtelne różnice w wyglądzie. Osoba mająca duże obeznanie z kotami tajskimi jest w stanie określić z którego rejonu świata pochodzi kot. Pomimo istniejącego standardu rasy sędziowie mają swoje preferencje wyglądu kota tajskiego.

Koty tajskie mają dość specyficzny charakter. Są to koty, które są cały czas widoczne w domu. Ich tryb życia jest dostosowany do domowników. W nocy śpią najchętniej z domownikami, a w dzień bardzo lubią być w centrum uwagi. Potrafią asystować przy wszystkich pracach domowych i widać domowników wracających do domu. Są bardzo przyjacielsko nastawione do ludzi. Koty tajskie są kotami gadatliwymi, ale mają średni temperament i są bardzo zrównoważone.

KOTY TAJSKIE

Jeżeli poszukujecie Państwo kota, proponujemy wziąć pod uwagę koty tajskie przynajmniej z dziesięciu powodów:

 • są to koty średniej wielkości – gdy wskoczą na ramię lub na kolana nie będzie Wam za ciężko.
 • mają piękne błękitne oczy i ładną maskę – będziecie mieć duże przyjemności wizualne.
 • pokryte są jedwabistym gładkim futrem – zmysł dotyku będzie w pełni usatysfakcjonowany.
 • mają krótki włos i słabo linieją – zadowoli to każdą osobę, która sprząta (są czystsze obicia mebli).
 • mają idealny temperament – w nocy śpią, w dzień lubią być z domownikami, a jak ich nie ma to też mogą spać.
 • są odważne – nie boja się psów i innych zwierząt.
 • są łowne – potrafią upolować mysz lub ptaszka.
 • są przyjacielskie – łatwo nawiązują kontakty z innymi zwierzakami.
 • lubią pieszczoty – jak mają ochotę same przyjdą i wejdą na ręce lub kolana.
 • występują w pełnej gamie cech charakteru – od pieszczochów do takich z dystansem do otoczenia.

Jeżeli wyżej wymienione zalety kota tajskiego przekonały Was do takiego kota, to teraz podam przynajmniej dziesięć powodów dlaczego proponujemy dokonania zakupu kociaka w Hodowli Kotów Rasowych Kicia*PL, bo kocięta tajskie:

 • przyzwyczajone są do życia w domowym rozgardiaszu – nie wpadają w panikę od byle hałasu.
 • nauczone są do korzystania z kuwety – nie brudzą i dają się nauczyć wychodzić „za potrzebą” do ogrodu
 • lubią się bawić – można dać im zabawkę i zająć się innymi zajęciami
 • mają kontakt z dziećmi – nie są agresywne do ludzi
 • mają kontakt z różnymi zwierzętami – nie są agresywne do zwierząt
 • przyzwyczajone są do drapaczki – można im dobrać drapaczkę i oszczędzić meble przed niszczącą siła pazurów
 • nie wymagają specjalnej diety – jadają karmy dostępne na rynku
 • są bezobsługowe – nie wymagają czesania i innych częstych i długotrwałych zabiegów pielęgnacyjnych z wyłączeniem pieszczot
 • są zaszczepione i odrobaczone – nie wymagają natychmiastowej wizyty u weterynarza
 • mają rodowody – mają znane pochodzenie do pięciu pokoleń wstecz

KOTY TAJSKIE w KICIA*PL

KOCURY TAJSKIE

KOT TAJSKI WCH DOFIN MUSIPUSI*RU (THA a21)

CERTYFIKAT NR PL/PZF/WCH/11/2008
Nr rej. PZF/RX-lo/THA-18/07
kocur tajski WCH Dofin Musipusi*RU

Dofin uzyskał tytuł World Champion, ale jest drugim kocurem w polskiej hodowli, któremu to się udało. Kocur tajski Dofin Musipusi*RU ma umaszczenie błękitne prążkowane tak zwane blue-tabby-point lub blue-lynx-point. Dofin jest bardzo spokojnym kotem, ale do wystaw nie był zbyt optymistycznie nastawiony. O kocurze Dofin również można powiedzieć, że tak jak on powinien wyglądać każdy kocur tajski.

KOTKI TAJSKIE

KOTKA TAJSKA WENUS (THA c)

kotka tajska Wenus

Kotka Wenus Kicia*Pl urodzona w lutym 2017 r. Umaszczenie lilac point.
Rodzice to WCH Hera Kicia*Pl i WCH Dofin Musipusi *Ru. Ma bardzo
spokojny i zrównoważony charakter, nie jest płochliwa wobec obcych.

KOTY EMERYTOWANE

KOT TAJSKI WCH ESTET (THA n)

CERTYFIKAT NR PL/PZF/WCH/05/2008
Nr rej. PZF/RX/lo/THA-07/05
kocur tajski WCH Estet

Estet jest pierwszym kocurem tajskim w Polsce, który zdobył tytuł World Champion. Jednym z większych osiągnięć kocura tajskiego Esteta było zdobycie II miejsca w show kotów tajskich na Światowej Wystawie Kotów Rasowych we Włoszech. W show uczestniczyło 48 kotów i kotek. Estet został pokonany przez kotkę, czyli był najlepszym kocurem tajskim. Kocur Estet jest kotem bardzo spokojnym i bardzo dystyngowanym. Na wystawach zachowywał się tak jakby wystawy były zrobione specjalnie dla niego. O kocurze, który zdobył tytuł World Champion można powiedzieć, że może być wzorcem rasy. Estet jest kocurem tajskim o umaszczeniu klasycznym tak zwanym seal-point.

KOTKA TAJSKA WCH TERRA THAI LEGEND*RU (THA n)

CERTYFIKAT NR PL/PZF/WCH/09/2008
Nr rej. PZF/LO/THA-10/05
kotka tajska WCH Terra Thai Legend*RU

Terra jest pierwszą kotką tajską w Polsce, która uzyskała tytuł World Champion. Kotka tajska Terra Thai Legend*RU jest kotką o umaszczeniu klasycznym tak zwanym seal-point. Jest bardzo spokojną kotką i wystawy znosiła bardzo dobrze. Jest wspaniałą matką dla kociąt, a przy okazji mając tytuł World Champion ma idealny wygląd kotki tajskiej. Jest wesoła, pogodna i fotogeniczna, ale potrafi mieć swoje humorki.

KOTKA TAJSKA WCH HERA KICIA*PL (THA c21)

CERTYFIKAT NR PL/PZF/WCH/19/2009
Nr rej. PZF/LO/THA-24/08
kotka tajska WCH Hera Kicia*PL

Kotka tajska Hera ma dość unikalne umaszczenie z oznaczeniami liliowymi pręgowanymi tak zwane lilac-tabby-point lub lilac-lynx-point. Posiadając kotkę o takim umaszczeniu jesteśmy w stanie mieć kociaki o bardzo ciekawej i rzadko spotykanej kolorystyce. Sądząc po ocenach sędziowskich kotka jest również bardzo dobra w typie. Charakter Hery jest trochę przewrotny. Dla przypomnienia, że ona też jest w domu, potrafi osobę przechodzącą obok niej zatrzymać swoją łapką. Maluchami opiekuje się dobrze i jest najweselszą kotką tajską w naszej hodowli. Na szczęście nie każdy kot tajski ma taki charakterek.